Nuostatai

Pradinių ir vidurinių mokyklų 1-4 klasių mokinių futbolo žaidynės PRADINUKŲ LYGA taisyklės

Mokyklos pradinukų komandą sudaro 1, 2, 3 ir 4 klasių moksleiviai. 1-2klasių moksleivių komandoje yra 9 (ne mažiau kaip 3 tos lyties, kurios yra mažuma, atstovai)  ir tiek pat yra 3-4klasių moksleivių (ne mažiau kaip 3 tos lyties, kurios yra mažuma, atstovai).  Viso komandoje – 18 vaikų.

BENDROS TAISYKLĖS

• Rungtynės gali būti žaidžiamos tiek sporto salėje (salės formatas – pagal varžybų organizatoriaus turimas galimybes), tiek mini lauko futbolo aikštelėje (jei leidžia oro sąlygos ir varžybų organizatoriaus turimos galimybės).
  • Vienų rungtynių trukmė – du kėliniai po 10 min. (viso – 20 min.). Pirmąjį kėlinį (10 min.) žaidžia tik pirmokai-antrokai prieš varžovus pirmokus-antrokus, o antrąjį – trečiokai-ketvirtokai prieš varžovus trečiokus-ketvirtokus. Pauzių metu laikas nėra stabdomas. Po pirmojo kėlinio – 1-2 min. pertrauka (žaidėjų pasikeitimui).
  • Turnyro rezultatų lentelei fiksuojamas tik kiekvienų rungtynių antrojo kėlinio rezultatas. Tai yra, į rezultatų lentelę įrašomas tik 3-4 klasių vaikų žaidžiamo kėlinio rezultatas.
  • Vienu metu aikštelėje kiekvienoje komandoje žaidžia po 4 aikštės žaidėjus ir vartininkas. Viso – 5 žaidėjai. Komandos treneriui/vadovui rekomenduojama po 5 min. kiekviename iš dviejų rungtynių kėlinių atlikti žaidėjų keitimus ir kiekvienų rungtynių metu leisti pažaisti VISIEMS komandos nariams, kurie atvykoį varžybas. Po pirmojo kėlinio aikštelėje privalomai turi pasikeisti pirmokai-antrokai į trečiokus-ketvirtokus.
  • Vienu metu kiekvienoje komandoje bet kada varžybų metu aikštelėje turi būti ABIEJŲ LYČIŲ atstovų.
  • Rekomenduojama žaisti su ketvirto dydžio futbolo kamuoliu (rekomenduojama - palengvintas).
  • Vartai - 2x3 metrų arba pagal varžybų organizatorių turimas galimybes.
  • Žaidžiama fiksuojant tik galinio užribio taisyklę (kamuolys atitenka besiginančios komandos vartininkui arba keliamas kampinis). Šoninės linijos taisyklė nėra fiksuojama (be šoninių užribių). Tačiau atsižvelgiant į varžybų vietos specifiką (turima labai didelė salė), gali būti fiksuojama ir šoninio užribio taisyklė (kamuolys iš užribio spiriamas koja).
  • Atliekant baudos smūgį ar keliant kampinį, varžovų žaidėjai turi atsitraukti nuo kamuolio ne mažiau kaip 3 metrus.
  • Vartininkas (-ė) kamuolį į žaidimą gali grąžinti tiek ranka, tiek koja, tačiau tai padaryti turi per 10 sekundžių. Jei jis to nepadaro, kamuolys atiduodamas varžovų komandos vartininkui.
  • Šiurkštaus žaidimo taisyklių pažeidimas vartininko aikštelėje arba žaidimas ranka – skiriamas 6 metrų baudinys.
  • Šiurkščiai pažeidęs (-usi)  taisykles žaidėjas (-a) baudžiamas 3 minučių pašalinimu iš aikštės, jį (ją) pakeičiant kitu žaidėju (-a).
  • Negalima iškart pirmu lietimu smūgiuoti kamuolio į varžovų vartus, pradedant žaidimą iš aikštės vidurio (pradedant rungtynes ar po praleisto įvarčio).
  • Negalioja nuošalės taisyklė, taip pat vartininkas nėra baudžiamas, jei kamuolį paėmė rankomis po savo komandos žaidėjo perdavimo koja.
  • Daugiau jokių apribojimų nėra – futbolas žaidžiamas TOKS, kokį žaisti leidžia varžybų organizatorių turimos sąlygos ir galimybės. Svarbiausia, jog vaikai NEŽAISTŲ ŠIURKŠČIAI ir būtų smagu tiek žaidėjams, tiek žiūrovams !

TURNYRO VARŽYBŲ SISTEMA:

• Pirmasis „Pradinukų lygos“ turnyras vyksta š. m. vasario – gegužės mėn. TIK Vilniaus, Alytaus, Telšių, Plungės, Mažeikių miestuose ir rajonuose kaip pilotinis projektas.
  • Viso turnyre dalyvauja iki 72 pradinių ir vidurinių mokyklų komandų: Vilniaus zonoje – iki 32 komandų, Alytaus – iki 16 komandų, Telšių – iki 24 komandų. Viena ugdymo įstaiga turnyre gali turėti tik vieną komandą.
  • Varžybų tvarkaraščius sudaro projekto organizatoriai ir koordinatoriai atskirose zonose.
  • Varžybos vyksta turais. Vieno turo metu vienoje vietoje žaidžia 4 komandos, kurios tarpusavyje žaidžia principu “kiekviena komanda su kiekviena”, tai yra, turo metu sužaidžia po 3 rungtynes.
  • Viso turnyro metu kiekviena registruota komanda sužaidžia po 4 turus arba 12 rungtynių.
  • Finaliniame varžybų etape (TOP 4 komandų turnyras dėl 1-4 vietų kiekvienoje iš trijų zonų),  jei varžybų antrojo kėlinio rezultatas yra lygus, po tris žaidėjus iš kiekvienos komandos spiria 6 metrų baudinius. Jei rezultatas vėl būna lygus, papildomai baudinius spiria iš kiekvienos komandos po vieną žaidėją, ir t. t., kol vienas žaidėjas įmuša įvartį, o kitas - ne…
  • Komandoms už pergalę turnyre skiriami 3 taškai, už lygiasias – 1, pralaimėjimą – 0 taškų. Jei nustatant komandų vietas, komandos turi vienodai taškų, žiūrimas tarpusavio rungtynių rezultatas, toliau žiūrima bendras praleistų ir įmuštų įvarčių santykis, toliau – daugiau įmuštų nei priešininkas įvarčių, toliau – daugiau komandoje registruotų mergaičių, toliau – burtų traukimas.